Az Erasmus+ az Európai Unió oktatást, képzést, ifjúságügyet és sportot támogató programja.
Európának biztosítania kell polgárai számára a tudásalapú társadalomban szükséges oktatást, készségeket és kreativitást. Gyorsan változó világunkban a megújuló oktatási rendszereknek alkalmazkodniuk kell a tanítás és tanulás új formáihoz, kihasználva az új lehetőségeket. Az oktatás, a képzés és a nem formális tanulás fontos tényező a munkahelyteremtésben és Európa versenyképességének növelésében. Az Erasmus+ ennek érdekében 2014 és 2020 között 14,7 milliárd eurót biztosít az európai oktatás, képzés, ifjúsági szakma és sport megerősítésére.
Magyarországon a program megvalósítását a Tempus Közalapítvány koordinálja.
Mi az Erasmus+ program célja ?
- a kulcskompetenciák és készségek fejlesztése, különös tekintettel a munkaerőpiac és a társadalmi kohézió szempontjából fontos készségekre; elsősorban tanulmányi célú mobilitások, illetve az oktatási-képzési intézmények és a cégek közötti együttműködés segítségével
- a minőség, az innováció és a nemzetköziesítés erősítése az oktatási-képzési intézményekben, elsősorban nemzetközi együttműködések segítségével, az oktatás-képzés világán túli szereplők bevonásával
- a szakpolitikai reformok és az oktatási-képzési rendszerek modernizációjának támogatása, elsősorban szakpolitikai együttműködésekkel, az Unió átláthatóságot és elismertetést szolgáló eszközeinek hatékonyabb használatával, valamint a jó gyakorlatok megosztásával
- a nyelvtanítás és nyelvtanulás fejlesztése, a nyelvi sokszínűség és az interkulturális érzékenység támogatása
Kiknek szól az Erasmus+ program?
A program hallgatók, gyakornokok, önkéntesek, fiatalok, tanulók, felnőtt tanulók, tanárok, pedagógusok, egyetemi oktatók, trénerek, ifjúsági munkások, oktatási, képzési vagy ifjúsági területen működő szervezetek munkatársai számára nyújt részvételi lehetőséget. A pályázatokat intézmények, szervezetek nyújthatják be, az egyéni részvétel ezeken keresztül valósulhat meg.
Milyen tevékenységeket támogat az Erasmus+ program?
1. Mobilitás
- Pedagógusok, oktatók, oktatási és képzési szakértők, ifjúsági munkások mobilitása
- Felsőoktatásban és szakképzésben tanuló diákok mobilitása (tanulmányok, munkaalapú tanulás, gyakornoki tevékenység)
- Mesterfokú tanulmányokat végző diákok mobilitása (diákhitel-garancia eszköz)
- Ifjúsági cserék és ifjúsági önkéntesség
2. Együttműködések: innováció és jó gyakorlatok cseréje
- Stratégiai partnerségek: kis léptékű együttműködések és nagy léptékű projektek a programban részt vevő országok között
- Tudásfejlesztési szövetségek: a felsőoktatás és a munka világa közötti strukturált együttműködés
- Ágazati szakképzettség-fejlesztési szövetségek: a szakképzés és a munka világa közötti strukturált együttműködés
- Informatikai támogató platformok
- Kapacitásépítés: harmadik országokkal megvalósuló felsőoktatási projektek
3. Szakpolitikai reformfolyamat támogatása
- Szaktudás az oktatás és képzés, valamint az ifjúságügy terén
- Jövőbeni kezdeményezések
- Az európai szakpolitikai eszközök támogatása
- Együttműködés nemzetközi szervezetekkel
- Szakmai párbeszéd, a szakpolitikák és az Erasmus+ program népszerűsítése
Milyen szektorokat támogat az Erasmus+ program?
- Köznevelés »»
- Felsőoktatás »»
- Szakképzés »»
- Felnőtt tanulás »»
- Ifjúságügy és sport »»
Mely országok vesznek részt az Erasmus+ programban?
A program teljes jogú résztvevői:
- az Európai Unió tagállamai
- Izland, Liechtenstein, Macedónia, Norvégia, Törökország
Partner országok (elsősorban a felsőoktatási együttműködések esetében):
- szomszédos partnerországok: Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Montenegró, Szerbia; Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Örményország, Moldova, Ukrajna; Algéria, Egyiptom, Izrael, Jordánia, Libanon, Líbia, Marokkó, Palesztina, Szíria, Tunézia; Oroszország
- további partner országok és régiók
További információ az Európai Bizottság honlapján
Az Erasmus+ programmal foglalkozó nemzeti irodák és elérhetőségeik
Pályázattípusok
Utolsó módosítás: 2017.03.31.
Következő határidő: 2018.04.26.
Képzés és hálózatépítés ifjúságsegítőknek, melynek célja a minőségfejlesztés támogatása az ifjúsági munka területén, különösen az ifjúsági szervezetek és/vagy az egyéb érintett szereplők közötti szorosabb együttműködés révén.
Részletek
Következő határidő: 2018.04.26.
Az ifjúsági csereprogramok lehetővé teszik, hogy legalább két különböző országból származó fiatalok találkozzanak, és legfeljebb 21 napot együtt töltsenek.
Részletek
Következő határidő: 2018.04.26.
Ez a tevékenység a demokratikus életben való aktív részvételre ösztönzi a fiatalokat, és előmozdítja a vitát a strukturált párbeszéd és az ifjúságpolitika megújított kerete által meghatározott témákra és prioritásokra vonatkozó kérdésekben.
Részletek
Következő határidő: 2018.04.26.
Innovatív gyakorlatok fejlesztésének, átadásának és megvalósításnak támogatása, továbbá az együttműködést, a társaktól való tanulást és az európai szintű tapasztalatcserét támogató közös kezdeményezések megvalósítása az Erasmus+ program ifjúsági területén.
Részletek
Következő határidő: 2018.04.26.
Az Erasmus+ lehetővé teszi, hogy a 17–30 éves fiatalok legfeljebb 12 hónapos önkéntes szolgálatban vegyenek részt külföldön.
Részletek
Következő határidő: 2018.05.17.
Azok az intézmények, amelyek jelentős sikereket tudnak felmutatni a szakképzésben tanulók és dolgozók magas színvonalú mobilitásának szervezésében, szakképzési mobilitási tanúsítványt nyerhetnek az Erasmus+ programban.
Részletek
Következő határidő: folyamatos
Pályázati lehetőség tréning programokon való részvételre az Erasmus+ programban részt vevő szervezetek számára
Részletek
Következő határidő: intézményenként változó
Felsőoktatási hallgatók tanulmányi célú mobilitása az Erasmus+ programban
Részletek
Következő határidő: intézményenként változó
Felsőoktatási hallgatók szakmai gyakorlati mobilitása az Erasmus+ programban.
Részletek
Következő határidő: legközelebb jövő évben
Az Erasmus+ pályázattípus célja a szakképzésben tanuló diákok kompetenciáinak támogatása mobilitási projektekben való részvételen keresztül.
Részletek
Következő határidő: legközelebb jövő évben
A 2018-as tanévben az ECHE tulajdonos hazai felsőoktatási intézmények ismét pályázhatnak a partnerországok felsőoktatási intézményeivel megvalósítandó mobilitási tevékenységekre az Erasmus+ programban, az úgynevezett nemzetközi kreditmobilitás keretében.
Részletek
Következő határidő: legközelebb jövő évben
A kapacitásfejlesztési projektek nemzetközi együttműködési projektek, amelyek a programországok és partnerországok ifjúsági szervezetei közötti többoldalú együttműködésen alapulnak. Centralizált pályázattípus.
Részletek
Következő határidő: legközelebb jövő évben
A Jean Monnet tevékenységek fő célja az oktatás és kutatás ösztönzése az európai integrációs tanulmányok területén, illetve a tudományos világ és a politikai döntéshozók közötti párbeszéd előmozdítása az EU országaiban és világszerte. Centralizált pályázattípus.
Részletek
Következő határidő: legközelebb jövő évben
Az Erasmus+ mobilitási projektek célja a pályázó intézményben dolgozók szakmai fejlődésének támogatása az oktatás minőségének fejlesztése és megújítása érdekében.
Részletek
Következő határidő: legközelebb jövő évben
Oktatáson, képzésen és az ifjúságpolitikán keresztül megvalósuló társadalmi befogadás
Részletek
Következő határidő: legközelebb jövő évben
Az Erasmus+ pályázattípus célja az oktatásban, képzésben és ifjúsági területen dolgozók szakmai fejlődésének támogatása a tanítás, képzés és ifjúsági munka minőségének fejlesztése és megújítása érdekében.
Részletek
Következő határidő: legközelebb jövő évben
Ez a pályázattípus az Európai Bizottság által 1990 óta működtetett Tempus program folytatása, amely 2014-től az Erasmus+ programon belül működik tovább.
Részletek
Következő határidő: legközelebb jövő évben
Az Erasmus+ pályázattípus a felsőoktatási intézmények és az üzleti szféra között alakuló nemzetközi eredmény orientált projekteket támogatja. Centralizált pályázattípus.
Részletek
Következő határidő: legközelebb jövő évben
Az Erasmus+ pályázattípus célja az oktatásban, képzésben és ifjúsági területen dolgozók szakmai fejlődésének támogatása mobilitási projektek megvalósításán keresztül.
Részletek
Következő határidő: legközelebb jövő évben
Ez a pályázati kategória a nagyszabású európai vagy globális szintű ifjúsági, kulturális és sporteseményekhez önkéntességi projekteket támogatja. Centralizált pályázattípus.
Részletek
Következő határidő: legközelebb jövő évben
Kiváló, közös diplomával végződő nemzetközi mesterképzések támogatása, ösztöndíjak a világ minden tájáról érkező hallgatóknak. Centralizált pályázattípus.
Részletek
Következő határidő: legközelebb jövő évben
Az európai szakpolitikai javaslatok kipróbálása pályázattípus célja, hogy olyan nemzetközi együttműködéseket támogasson, amelyeknek keretében magas szintű hatóságok irányításával innovatív szakpolitikai kezdeményezéseket valósítsanak meg.
Részletek
Következő határidő: legközelebb jövő évben
Az Erasmus+ program általános célja a sport területén a sport európai dimenziójának fejlesztésére irányuló célkitűzések. Centralizált pályázattípus.
Részletek
Következő határidő: legközelebb jövő évben
Az ágazati szakképzettség-fejlesztési szövetségek olyan nemzetközi projektek, amelyek vagy azonosítják, vagy a meglévő és új készségekre építenek egyes gazdasági ágazatokban, és/vagy lefordítják ezeket az igényekre válaszoló szakmai tantervekre. Centralizált pályázattípus.
Részletek
Következő határidő: még nem ismert
A partnerségek célja, hogy olyan új, innovatív módszereket keressenek, teszteljenek, fejlesszenek és értékeljenek, amelyek később lehetőséget biztosítanak a széles körű alkalmazásra és az oktatás- és ifjúságpolitika fejlesztésére. Centralizált pályázattípus.
Részletek
Következő határidő:
Az Erasmus+ stratégiai partnerségek célja a jó gyakorlatok megosztásának, fejlesztésének, átvételének vagy alkalmazásának támogatása intézményi, helyi, regionális, nemzeti vagy európai szinten.
Részletek
Következő határidő:
Az Erasmus+ pályázattípus célja jó gyakorlatok megosztásának, fejlesztésének, átvételének vagy alkalmazásának támogatása intézményi, helyi, regionális, nemzeti vagy európai szinten a felnőttkori tanulás területén.
Részletek
Következő határidő:
A pályázattípus célja innovatív tartalmak, gyakorlatok, módszerek kidolgozása, fejlesztése és/vagy már létező vagy új termékek, vagy innovatív ötletek intenzív disszeminációja és eredményeinek terjesztése intézményi, helyi, regionális, nemzeti vagy európai szinten a felsőoktatás területén.
Részletek
Következő határidő:
Oktatók, adminisztratív és más nem oktató munkatársak külföldi mobilitása tudástranszfer, vagy készségek fejlesztése céljából az Erasmus+ programban.
Részletek
Következő határidő:
Felsőoktatási intézmények oktatóinak külföldi partnerintézményben végzett oktatás célú mobilitása az Erasmus+ programban
Részletek
Következő határidő:
Az Erasmus+ stratégiai partnerségek célja a jó gyakorlatok megosztásának, fejlesztésének, átvételének vagy alkalmazásának támogatása intézményi, helyi, regionális, nemzeti vagy európai szinten.
Részletek
Következő határidő:
Nemzetközi partnerségi projektek köznevelésben érintett intézmények számára, amelyek középpontjában az innováció és a jó gyakorlatok cseréje áll.
Részletek