Együtt és egymástól tanultunk
2023.11.07.
Hír | Ifjúság, EU
Műhelymunkát tartottunk a DiscoverEU, az informális tanulás és a társadalmi befogadás jegyében.
Az Élményalapú tanulás a komfortzónán túl műhelymunka célja az volt, hogy feldolgozza a fiatalokkal foglalkozó szakemberekkel az informális tanulás lehetséges módjait, a társadalmi befogadás fontosságát és a DiscoverEU programot. Az eseményen korábbi résztvevők osztották meg tapasztalataikat, valamint hasznos tippekkel látták el a megjelenteket.
Az október 18-ai workshopon civil szervezetek munkatársai, középiskolai tanárok és felsőoktatásban dolgozók ismerhették meg az Erasmus+ ifjúsági szektor legújabb lehetőségét, a DiscoverEU-t. Ennek keretében nem csak arra van lehetőség, hogy a 18 éves jelentkezők ingyen beutazzák Európát, hanem a program esélyegyenlőségi típusának köszönhetően már a kevesebb lehetőséggel rendelkezők is megismerhetik az öreg kontinenst azáltal, hogy szakemberek, szervezetek nyújtanak be pályázatot az utazásra.
A műhelymunka aktív részében négy külön csoportban beszélték át a résztvevők az alábbi témaköröket:
- formális, informális és a nemformális tanulási tapasztalatok;
- esélyteremtés, bevonás és a társadalmi befogadás;
- a programok népszerűsítésének lehetőségei; illetve
- az utolsó tárgykör a “hálózati” együttműködés volt a civil ifjúsági szakemberek és a pedagógusok között.
A résztvevők saját tapasztalataikat és meglátásaikat megosztva jutottak kollektív megállapításokra. Az egyik ilyen észrevétel szerint a fiataloknál a külföldi utazások egyik nehézségét a motiváció, az információ és a bizalmi kapcsolatok hiánya, valamint az anyagi feltételek megteremtése jelentheti. Megoldásként olyan ötletek születtek, mint gyakorlati tréningek szervezése, a biztonságos közeg kialakítása, illetve a programokban rejlő előnyök és fejlődési esélyek hangsúlyozása a fiatalok és családjaik felé.
A rendezvény végén bemutatkozott az Eurodesk ifjúsági információs hálózat, melynek alapvető célja a fiatalok ösztönzése a különböző nemzetközi mobilitási projektekben való részvételre, és tájékoztatásuk ezekről a lehetőségekről.
Bemutatásra került még a YouthPass, az Erasmus+ és az Európai Szolidaritási Testület programjainak keretében folyó nemformális tanulás útján elsajátítható készségeket elismerő tanúsítvány. Ennek segítségével a résztvevők feltérképezhetik és tudatosíthatják magukban a különböző projektek során elsajátított készségeket, bejárt fejlődési útjukat, valamint azonosítani is tudják eredményeiket.
|
|
A rendezvény a Time to Move hónapban valósult meg, aminek célja a fiatalok és a velük foglalkozók tájékoztatása és figyelmének felkeltése a nemzetközi lehetőségekről.
Utolsó módosítás: 2023.11.13.