Magyar Állami Eötvös Ösztöndíj - Fókuszban az oktatói-kutatói mobilitás
2023.12.07.
Ösztöndíj | Felsőoktatás
A Magyar Állami Eötvös Ösztöndíjat közel 30 éve, 1994-ben hozták létre, azzal a céllal, hogy a hazai tudományos, gazdasági és kulturális élet legtehetségesebb fiatal szakemberei bekapcsolódhassanak külföldi kutatóhelyek, alkotóműhelyek tevékenységébe.
Az ösztöndíj elősegítheti a nemzetközi összehasonlításban is jelentős tudományos és művészeti eredmények elérését, a pályázók hazai küldő intézménye és a megjelölt fogadó intézmény közti kapcsolat létrejöttét, erősödését, továbbá jövőbeni együttműködések és közös projektek kiindulópontjaként szolgálhat.
„A kutatási együttműködés mind számomra, mind az indiai partnerintézmény szempontjából gyümölcsözőnek bizonyult. Az indiai partner máris jelezte, hogy szívesen támogatnák az egyetemi kollégáim részvételét az általuk megrendezésre kerülő konferencián. Emellett az Amity University két fiatal kollégája is megpályázott egy-egy mobilitási ösztöndíjat, amellyel 2-6 hónapot tölthetnének a BME egy-egy kutatócsoportjánál.” – Jacsó Ádám, tudományos segédmunkatárs, BME-GPK, célország: India |
A Tempus Közalapítvány 2015 óta koordinálja az ösztöndíjat. Az eddigi pályázati körökben a Kuratórium összesen 1042 hónapnyi ösztöndíjat ítélt meg a támogatott pályázóknak. A predoktori kategória a doktori képzésben részt vevő hallgatók számára teszi lehetővé, hogy a disszertációjukhoz kapcsolódóan végezzenek kutatásokat a pályázatban megjelölt fogadó intézményben.
A posztdoktori kategória pedig a már tapasztalt oktatók és kutatók számára nyújt lehetőséget módszertanuk, kapcsolatrendszerük bővítésére.
„Mint a társadalomtudományok kutatója, szélesíteni szerettem volna a tudományos-kapcsolati hálómat, beleértve a jövőbeni közös munkákat és publikációkat. Örömmel tölt el, hogy több kiváló szakmai kapcsolatot sikerült kialakítanom, ezáltal optimistán tekintek a jövőbeni együttműködésre.” – Dr. Bodnár Gábor, adjunktus, SZTE-GTK, célország: USA |
A pályázók szabadon kiválaszthatják a fogadó intézményt és a célországot. A legnépszerűbb európai desztinációk, Németország, Franciaország és Olaszország mellett gyakori cél az USA és az Egyesült Királyság, de valósult már meg támogatott tevékenység Mexikóban, a Koreai Köztársaságban, Kenyában és Izraelben is.
„A hat hónapos időszak alatt a munkatervben vállalt célok teljesültek, továbbá, sikeresen kialakítottuk egy nemzetközi kollaboráció alapjait. Az ösztöndíjas időszak alatt végzett kutatást nemzetközileg elismert publikációval fogjuk zárni, illetve az eredmények majd rangos konferenciákon is bemutatásra kerülnek.” – Reicher Vivien, doktoranda, ELTE Biológia Doktori Iskola, célország: Svájc |
Az aktuális pályázati felhívás elérhető a program honlapján.
A cikk eredetileg a Pályázati Pavilon 2023-as számában jelent meg. Hasonló tartalmakért lapozza fel online kiadványunkat vagy töltse le magazinunkat PDF-ben!
Lőrik Lilla
Nemzetközi Felsőoktatási Fejlesztések Igazgatósága | Tempus Közalapítvány
Utolsó módosítás: 2024.01.26.