Európának fontos, hogy a fiatalok korszerű készségeket szerezzenek, mint a használható nyelvtudás, külföldi tapasztalat, szociális készségek, hiszen ezekkel később nagyobb eséllyel boldogulnak a munkaerőpiacon. Az Erasmus+ 2014 és 2020 között célul tűzte ki a képzettség és a foglalkoztathatóság javítását, valamint az oktatás, a képzés és az ifjúsági munka terén működő rendszerek korszerűsítését. Előmozdította a szakemberek és a fiatal munkavállalók szakmai fejlődését, az oktatás és a munka világa közötti szorosabb együttműködést.
Az Erasmus+ program ifjúsági területe a hétéves ciklus során és az új időszakban is támogatja:
a fiatalok és az ifjúsági szakemberek nemzetközi tapasztalatszerzését,
a nemformális tanulást,
a társadalmi bevonást
és az aktív részvételt.
Így a program 13-30 év közötti fiataloknak és ifjúsági területen aktív szakembereknek, szervezeteknek (civil szervezetek, közintézmények, társadalmi vállalkozások stb.) nyújtott pályázati lehetőségeket 2014 és 2020 között. Ha a 2021-2027-es időszakban pályáznál, kattints az új erasmuplusz oldalra a legfrissebb tudnivalókért.
Fontos! Az Erasmus+ programból kiemelték az önkéntességre vonatkozó lehetőségeket. Az Európai Önkéntes Szolgálat (EVS) és az Erasmus+ önkéntesség programja megszűnt, és 2018. októberétől már csak az Erasmus+ programtól függetlenül működő Európai Szolidaritási Testület keretein belül lehetséges önkéntes projektek megvalósítására pályázni. Az Európai Szolidaritási Testület keretében az önkéntesség mellett további lehetőségek is elérhetőek, így munkavállalási és gyakornoki tevékenységek, valamint szolidaritási projektek megvalósítására is lehetőség van. Az Európai Szolidaritási Testület magyar weboldala itt található.
Erasmus+ nívódíjasok az ifjúsági területen 2019-ben
Ismerje meg a 2019-ben Nívódíjban részesült legkiválóbb Erasmus+ ifjúsági projekteket!
RÉszreVétel - Gyermek- és Ifjúsági Önkormányzati Társaság
ENCORE - Tools and skills to enchance cross-sectoral communication- Qualitimpact Informal Group
Pályázattípusok 2014-2020
Kedves érdeklődő, kedves jövőbeli pályázó!
Az Erasmus+ program előző szakasza 2020-ban lezárult, a lenti pályázatokra jelentkezni már nem lehet. Az új 2021-2027 közötti szakasz pályázási lehetőségeit az új Erasmus+ honlapunkon érhetik el: Erasmusplusz \ Ifjúság Erasmus+ | Tempus Közalapítvány
A COVID-19 járvány alapvető hatással van az oktatás, a képzés és az ifjúság területére is. Ilyen kivételes körülmények között az Erasmus+ programnak még nagyobb szerepe van az oktatás, a képzés és az ifjúság területén megvalósuló innovációk elősegítésében, valamint a személyes, szociálpedagógiai és szakmai fejlődési lehetőség megteremtésében.
A kapacitásfejlesztési projektek nemzetközi együttműködési projektek, amelyek a programországok és partnerországok ifjúsági szervezetei közötti többoldalú együttműködésen alapulnak. Centralizált pályázattípus.
Innovatív gyakorlatok fejlesztésének, átadásának és megvalósításnak támogatása, továbbá az együttműködést, a társaktól való tanulást és az európai szintű tapasztalatcserét támogató közös kezdeményezések megvalósítása az Erasmus+ program ifjúsági területén.
Az ifjúsági csereprogramok lehetővé teszik, hogy legalább két különböző országból származó fiatalok találkozzanak és legfeljebb 21 napot együtt töltsenek.
Ez a tevékenység a demokratikus életben való aktív részvételre ösztönzi a fiatalokat, illetve előmozdítja a vitát a strukturált párbeszéd és az ifjúságpolitika megújított kerete által meghatározott témákra és prioritásokra vonatkozó kérdésekben.
Képzés és hálózatépítés ifjúságsegítőknek, melynek célja a minőségfejlesztés támogatása az ifjúsági munka területén, különösen az ifjúsági szervezetek és/vagy az egyéb érintett szereplők közötti szorosabb együttműködés révén.
Az Erasmus-akkreditáció az ifjúság területén lehetőséget nyújt a szervezeteknek rendszeres mobilitási tevékenységek megvalósítására. Olyan szervezeteknek ajánljuk, amelyek meg akarják nyitni kapuikat a határokon átívelő csereprogramok és együttműködési projektek előtt és rendszeresen kívánnak megvalósítani magas minőségű mobilitási projekteket az ifjúsági területen.