2020. március 31.
Alapvető gyakorlati tanácsok az Erasmus+ és az Európai Szolidaritási Testület mobilitási tevékenységek résztvevői számára a COVID-19 világjárvány fényében
Az Európai Bizottság útmutatója a diákokat, tanulókat, önkénteseket és a programok többi résztvevőit segíti eligazodni a rájuk vonatkozó intézkedések között.
A koronavírus kitörése negatív hatással volt a folyamatban lévő és tervezett Erasmus+ és Európai Szolidaritási Testület program tevékenységeire. Az Európai Bizottság legfőbb célkitűzése jelen helyzetben, a programban résztvevők biztonsága és védelme, teljes mértékben tiszteletben tartva minden nemzetközi szinten tett óvintézkedést a járvány megfékezése érdekében.
A Bizottság által kiadott útmutatója célja segíteni a diákokat, tanulókat, önkénteseket és a program többi résztvevőjét eligazodni a rájuk vonatkozó óvintézkedések és szükséges eljárások között a kialakult helyzet tükrében.
Kihez forduljanak?
Az Erasmus+ programot és az Európai Szolidaritási Testületet a programországok Nemzeti Irodái koordinálják. Ezt figyelembe véve, a Bizottság azt javasolja az egyéni résztvevőknek, hogy ha nehézségekkel kell szembenézniük, akkor a hazai intézményükkel lépjenek kapcsolatba, míg a résztvevő intézmények az országuk Nemzeti Irodáját kereshetik. A centralizált projektek pedig az Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökséghez (EACEA) fordulhatnak.
A kedvezményezett szervezetek számára a Bizottság maximális rugalmasságot biztosít a tevékenységeik lebonyolításához és az aktuális helyzethez való igazításukhoz, a rájuk vonatkozó jogi keretrendszeren belül.
Ezen kívül fontos kihangsúlyozni, hogy az Európai Bizottság folyamatosan figyelemmel kíséri a járványhelyzet alakulását és kész további szükséges óvintézkedéseket tenni a pályázók és a program résztvevői védelme érdekében.
Az intézkedések összefoglalva
- A Nemzeti Irodák rendkívüli eseményként, vagyis vis maior ügyként kezelnek minden olyan pályázatot, ahol a nemzetközi korlátozások befolyásolják az Erasmus+ vagy Európai Szolidaritási Testület projekteket.
- Az EMMI határozatát a nemzetközi mobilitási és együttműködési programokkal kapcsolatos intézkedésekről ITT olvashatja.
- Az ITM feladat-és hatáskörébe tartozó ösztöndíjprogramokra vonatkozó intézkedéseiről ITT tájékozódhat.
- A tervezett tevékenységek határidejét projektenként legfeljebb 12 hónappal el lehet halasztani. A projekt maximum időtartama nem haladhatja meg a 36 hónapot.
- Több ezer futó Erasmus+ partnerségi projekteknek lehetősége van átütemezni azokat a tevékenységeiket, amelyeket nem tudnak kivitelezni 2020 tavaszán.
- Az aktuális pályázatbeadási határidők módosultak minden pályázattípus esetében. További információért az új határidőkkel kapcsolatban, kattintson ide.
- A Nemzeti Irodák folyamatosan nyomon követik a jelenleg külföldön tartózkodó résztvevők, különösképpen a fiatalok problémáit, így azonnali és megfelelő támogatást tudnak nyújtani számukra.
Az Európai Bizottság útmutatója ide kattintva pdf formátumban is letölthető.
2020. március 31.
Utolsó módosítás: 2020.03.31.